İçimizde Ki Yoksulluk

04 Ekim 2021Dinimi Yaşıyorum, Haberler, Konuk YazarlarYorum Yok »

İçimizde ki Derviş, yalnız bir çınar ağacı kadar sonsuzluğa, Rahmet kapılarının açılmasını murad eden saf duygularla ışığın asıl kaynağına ulaşmak isteyen, her duygunun dibini görmüş ancak bir türlü yetinememiş biçare Dervişler.. Hep bir arayış, Seyyah hükmünde son nefesine kadar gönlünde ki boşlukları doldurmanın peşinde.

Bütün kainat Lisan-ı haliyle Allah azze ve cellenin tecellisini yansıtırken, şu perişan, âvâre, hamisiz dünya da gönüller bitap düşerek gaflette. Neydi bu yolculuğun amacı? Biz neden gelmiştik dâr-ı dünyaya?  Oysa herşeyimiz vardı istemediğimiz kadar yemek, bütün günümüzü uyuyarak heba ettiğimiz saatlerimiz, mal, mülk, sahibi gibi davrandığımız evlatlarımız, taparcasına sevdiğimiz eşlerimiz, sosyal medyada hayranlıkla sergilediğimiz evlerimiz, eşyalarımız… Evet, ne istersek sahiptik. Yalnız içimizde bir boşluk, karanlıklar içinde yolunu kaybeden, bu dünyanın mâliki olduğunu sanan, omuzlarımıza her gün yeni yükler yükleyerek ego savaşlarında boğulduğumuz, hep daha fazlasını isteyen nefsimiz biz insanoğlunu ele geçirmişti. Lakin biz bu dünya için yaratılmamıştık. Ebedî bir aleme ait olan bu aciz ruhumuz elbette dâr-ı dünyanın sunduğu hediyelere kanmayacaktı. Sahip olduğunun hep daha fazlasını isteyecekti. Gözle görünmeyen bir virüsün bile ölümle burun buruna getirebilecek kadar çaresiz, zavallı insanoğlu, dünyanın sultânı da olsa neye yarar?

Velhasıl bu geçici dünya hayatı seni tatmin etmeye yetmez kardeşim! Gördüğün güzelliklerin, tattığın lezzetlerin bir sonu var. Bu son dünya için bitiş, ahiret için başlangıç bütün mâhlukatların ziyafet sofrasının başladığı sonsuz bir âlem. Sen kendini idare edemezsin öyle bir yükün altına girip kambur kalmak yerine mülkün asıl sahibine Cenabı Hakka bırak.. Kâdir-i zülcelalin yönettiği gemide kaybolmazsın, sürüklenmezsin.

İçimizde ki yoksulluğun, gönlümüzde ki sızının reçetesi beşeriyetle değil Yaratıcımız, Halikımız, Allah-u Tealanın sevgisine nail olabilmekte.. fıtratımızın en büyük derecesi olan Muhâbbetullah’a erişebilmekte.

“Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler”, “Pencerelerden seyret içlerine girme” diyerek bizi yaratan asıl sahimize sırtımızı dayayarak büyük bir teslimiyetle huzura kavuşan kullardan olabilmek ümidiyle vesselam.

 

Hilal Üner

(Visited 23 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 378

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku