Sevmek Sanıldığı Kadar Pembe Değildi

16 Eylül 2021Gülben Develier, Şimdiki Aklım OlsaydıYorum Yok »

Hayatın içinde yürürken sevginin her rengini görme imkanı elde ediyoruz aslında. Bazen pembe sanıyoruz griye dönüşüyor, bazen siyah görüyoruz meğer beyazın ta kendisiymiş gibi durumlar olabiliyor, yaşamın türlü türlü cilveleri, tüm bunlara biz insanların halleri diyebiliriz.

Meryem Sûresi 96.Ayeti kerimede Yüce Allah şöyle buyuruyor;

“İman edip sâlih amel işleyenler için Rahmân, (yer ve göktekiler nezdinde, gönüllerde) bir sevgi yaratacaktır.”

Allah Resûlü (sav) şöyle buyurdu: “Allah (cc) bir kulu sevdiği zaman Cibril’i (as) çağırır ve der ki: ‘Allah (cc) falanı sever sen de onu sev.’ Cibril (as) onu sever ve semadakilere nida eder: ‘Allah (cc) falanı sever siz de onu sevin.’ Onlar onu severler ve yeryüzü halkı arasına onun için bir kabul konur.” (Buhari, 3037; Müslim, 2637)

‘Sevgi; İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur’ diye tanımlamış Türk Dil Kurumu.

Kelimelerden yola çıkarsak duygularımızı kontrol edebilme becerisinin ne kadar kıymetli olduğunu Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünden yeniden idrak ediyoruz. Bağlılık göstermeye yönelten duygularımız bir sonraki süreçte adımlarımızı ve eylemlerimizi oluşturuyor. Bu noktada sorgu ve sual durumu oluşuyor. Muhasebesini yapmadan beslenilen duygular, bağlılığını gösterdiğimiz şeyler veya insanların Allahın yanındaki durumunu bilmeden duyduğumuz sevgi bizi nereye götürecekti? Bu noktada “Kişi sevdiği ile beraberdir.” hadis-i şerifi bize yola gösteriyor. Kırmızı çizgimizi çiziyor. Çok basitti aslında sevgi, çok masum lakin değişmeyen, beğenmediğimiz huylarımız ne olacaktı? Biz bu gidişatı ne ile özetleyecektik? Eylemlerimizi oluşturan en büyük etken sevgi ise o zaman bizim sevgimizi beslediğimiz şeyler aslında kötülüklerden oluşan silsile miydi? Nefsimizin bize sunduğu bahanenin ilk çıkış noktası sevgi miydi? Bizi daha çok sevilme arzusu ile mi kandırıyor? Bir tarafta Rabbi’nin sevgisi diğer tarafta göstermelik kirli, çıkarcı sevilme hali. Bu durumda Rabbimizin sevgisini kazanmak için öncelikle kendimize şu soruyu soralım; “Gerçekten ben nefsimi yenip Salih amel işleme eyleminde bulunabilmek için duygularımı nasıl kontrol ettim?”

Kendimizi sık sık nefsi muhasebeye çekmemizi hatta niyetimizin niyetini sorgulamayı büyüklerimizin bizlere olmazsa olmaz öğüdü. Bu öğüdü tutabilmek duasıyla. Vesselam.

 

Gülben Develier

(Visited 70 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 354

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku