Siz Hala Kıyafetlerinizi Anne Usülü Mü Katlıyorsunuz? (KonMari Yöntemi)

05 Kasım 2020Ev GurusuYorum Yok »

Merhaba sevgili Zarif hanımlar. Bugün sizlerle düzenleme ve toparlama sanatının öncülerinden bir tanesi olan Marie Kondo’nun geliştirdiği KonMari yönteminden kısacık bahsedeceğiz.

İsmini Japon Marie Kondo’dan alan KonMari metodu, Kondo’nun 2014’te yazdığı kitabıyla hayatımıza girdi. Daha doğrusu, hayatımızda yer açtı. Peki KonMari metodu nedir?

KonMari metodu, Marie Kondo’nun minimalizmden ilham alan bir dolap düzenleme metodu. Yeni başlayanlar için dolaplarınızı düzenlemeye başlamadan önce aşağıdaki sıralamayı takip etmeniz gerektiğini hatırlatalım. İşte öncelik sırası:

1. Kıyafetler
2. Kitaplar
3. Kağıtlar
4. Muhtelif gereçler
5. Sizin için özel anlamı olan şeyler

Pek çok kişi için KonMari metodu düzenli olmak anlamına gelse de asıl amacı evdeki gereksiz kalabalıktan sizi kurtarmak. İlk olarak dolap ve çekmecelerinizdeki her şeyi boşaltın (kategori 1); bütün kitapları raflardan indirin (kategori 2); kağıt, gazete, dergi ne varsa toplayın. Şimdi oldukça kalabalık yığınlarınız oldu. Tek tek bunları elinize alın ve sizi heyecanlandırıp heyecanlandırmadığını düşünün. Sizi heyecanlandırmayan her şeyi atın. Geri kalanları kategori sırasına göre yerine dizin. Kıyafetleri KonMari metoduna göre katlayın.

KonMari katlama metodu

Marie Kondo’nun her kıyafet tipine göre bir katlama metodu var. Bu katlama metotlarını uyguladıktan sonra kıyafetlerini yerleştirmek ve katlı kıyafetler arasından istediğiniz kıyafeti bulmak çok kolay. İşte o metotlardan bazıları!

 

Kaynak: milliyet

(Visited 610 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 1.919

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku