İki Minik Tavşan Diş Hakkında (Bir Annenin Serüveni 16)

28 Aralık 2021Anne DediğinYorum Yok »

Selamünaleyküm anneler, anne adayları ve bebek hakkında her şeye ilgisi olanlar. İnsana her zaman yaşadığı an en zoru geliyor. Gaz sancısının zorlu süreci yeni bitmişti ki iki minik diş selamladı bizi. Hamdolsun beklediğimden kolay atlattık bu süreci. Fark ettiğimde dişler patlamak üzereydi. Ateş yok denecek seviyedeydi ama huysuzluk zirvedeydi. Kucaktan inmek istememeler, sürekle emme talebi derken birkaç gün içinde ilk iki dişi çıktı kızımızın.
Ohh, dedim harika, ne abartmışlar bu diş olayını derken sıra diğer dişlere geldi. Aman Ya Rabbim bu nasıl bir huysuzluk hali. Zaten oral dönemde olan bebek her şeyi ağzıyla tanıyor, yetmezmiş gibi üstüne eklenen damak ağrısı ve kaşıntıyla birlikte bebeğim evdeki her şeyi farklı boyutlarda diş kaşıyıcılar olarak görmeye başladı. Peki neler yaptık, süreci nasıl atlattık?

Henüz atlatamadım çünkü biri çıksa hemen peşine diğerinin ağrısı başlıyor, sadece bebeğim için durumu kolaylaştırmanın yollarını aradım. Bizlerin annelerinin zamanında çok kullandığı diş jelleri geldi aklıma hemen doktorumuza danıştık. “Hayır,” dedi “kullanmayın. Bahsi geçen ürünler uyuşturucu etkili. Vücudunuzun bir yeri ağrıdığında uyuşturucu mu sürersiniz ağrı kesici ilaç mı içersiniz?” Ayrıca çok ciddi yan etkilerinden de bahsedince diş jeli rafa kaldırılmış oldu. Alternatif arayışına girdim. Piyasada birkaç tane şeker ve kimyasal içermeyen doğal minerallerden oluşan diş granülü var onlardan denedik. Faydalı olup olmaması göreceli, yorumların çoğu olumlu. Yine de doktora danışmakta fayda var.

D vitamini kemik ve diş gelişimi için çok önemli, ihmal ediyoruz genelde hem kendimiz hem bebeklerimiz için. Yeteri kadar d vitamini almayan bebeklerin diş çıkarma sürecinin uzadığını okumuştum bir makalede aman dikkat edelim. Doktorumuz bize bu süreçte taze soğan ve pırasayı önerdi. Hem dişini kaşıdı hem de uyuşturdu. Bunun dışında kabuk tarçın ve keçiboynuzunu da diş kaşıyıcı olarak kullandık. Temiz mendilleri nemlendirip dondurucuda bekletmek, sulu diş kaşıyıcıları buzdolabında soğutup vermek faydalı oluyor. Yine de siz ne verirseniz verin emeklemeye başlamış bir bebeğiniz varsa en olmadık şeyin diş kaşıyıcı olma ihtimali var. Bizim için bu şey evimizdeki kediydi. Defalarca kediyi ısırmaya çalıştı.

Huysuzluk diş ağrısı zor süreç ama işin içine bir de ateş eklenince asıl mesele o vakit başlıyor. Ateş konusunda ilk bilmemiz gereken dişten kaynaklanan ateş asla 38 dereceyi geçmez 38.1 dahi olsa altta yatan sebep araştırılmalı. Tabi ben bu bilgiyi bilmediğim için acı bir tecrübeyle öğrendim. 3 gece boyunca 39 çıkan ateşi diş çıkarıyor o yüzden diyerek ateş düşürücü ve doğal yollarla kontrol altında tutmaya çalışırken aslında bebeğimin idrar yolu enfeksiyonu olduğunu ve ilerlemiş olduğunu öğrendik. Hamdolsun atlattı.

Diş çıkarma sürecindeki ateşle karıştırılan bir diğer mesele 6. hastalık. Maalesef onu da tecrübe ettik. Yine diş çıkarıyor, o yüzden huysuz ateşlendi diye düşündüğüm bir dönemde 6. hastalık atlattı bebeğim. Kısaca bahsetmek gerekirse 3-4 gün süren ateş ve huysuzluk devamında vücutta kızamık benzeri döküntülerle belirti veren viral bir enfeksiyon 6. hastalık. Mutlaka araştırıp detaylı bilgi edinmenizi isterim.

(Visited 32 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 300

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku