Öksürüğe Doğal Şifa Kaynakları

18 Ekim 2021Anne Dediğin, Şule ErsoyYorum Yok »

Selamün aleyküm anneler ve anne adayları. Bu hafta için diş çıkarma üzerine bir yazı hazırlamaya niyet almıştım fakat çevremde gördüğüm ve duyduğum kadarıyla bebek ve çocuklarda ciddi bir öksürük, burun akıntısı salgını mevcut. Biz de hamdolsun yeni atlatmışken ilaçsız tedavi yöntemlerini ve tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Uygulamalarımı paylaşmadan önce belirteyim her çocuğun kendine has bağışıklık sistemi vardır. Bir çocuğun kolaylıkla tolere edebildiği bir virüs diğerini Allah korusun hastanelik boyuta getirebilir. Bebeğinizin gelişimine göre bahsi geçen yöntemleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Biz bu hastalığı atlattığımızda 5 buçuk aylıktık ve birkaç tadımla ek gıdaya başlamıştık. Önerilerin çoğu 6 ay ve üzeri bebek ve çocuklar içindir.

İlk yöntem 7’den 70’e herkesin kullanabileceği biiznillah öksürüğe şifa sarımsaklı zeytinyağı. Birkaç diş sarımsağı soyup iyice eziyoruz, 3 kaşık zeytinyağında birkaç saat bekletiyoruz, varsa aynı miktarda çörekotu yağıda eklenirse etkisi kuvvetlenir. Bu karışımın sarımsaksız kısmından bebek ve çocukların ayaklarının altına masajla uygulanır. Özellikle ayak altındaki sinüs ve göğüs bölgesini etkileyen noktalar olan parmakların tam orta noktaları ve tam parmakların ardındaki yer temas eden bölgeye masaj yapılır. Çorap giydirilip bu şekilde bebek uyutulur. Bu yöntemi bizzat uyguladım ve daha önce bu kadar hızlı bir şifa vesilesi görmemiştim hamdolsun, anında öksürük kesildi. Büyükler için aynı yöntem kullanılırken sarımsaklarla birlikte ayak altında sürülür. Bebeklerin cildi bize göre daha hassas olduğundan yalnızca yağ kısmını kullanıyoruz.

Uyguladığım bir diğer yöntem günlük sakızı ve yıkanmamış koyun yünü uygulaması. Günlük sakızını aktardan temin edebilirsiniz, koyun yününün yıkanmamış olması şart. (Temin edemeyenler mesaj yoluyla ulaşabilir sayfa önerisinde bulunabiliriz.) Koyun yününde bulunan lanolinin (bir çok kozmetik ürününde ve anne-bebek ürünlerinde kullanılır) öksürüğe iyi geldiği söylenmekte. Günlük sakızının antiseptik, balgam söktürücü ve nefes açıcı etkileri var. Günlük sakızı bir cezvede yakılır (kullanılmayan bir cevze veya tava olabilir, daha sonra kullanılmayacak duruma geliyor) koyun yünü bu buhara tutularak çok sıcak olmayacak şekilde buharı çekmesi sağlanır. Koyun yününü direk olarak cilde temas ettirmek kaşıntıya sebep olabilir bir kumaşa sararak ya da kullanılmayan bir atlet arasına koyarak bebeğin göğsüne koyup gece bu şekilde uyutup sabah aynı yöntemi tekrarlayıp birkaç saat sonra bebeğe sıcak duş aldırın. Duş sonrası bebeğin sırtına ve göğsüne çörek otu yağı ile masaj yapılabilir. Bu yöntem özellikle balgamlı öksükte bronşların temizlenmesi ve öksürüğün ilerlemesi için kullanılabilecek bir yöntem.

Buraya kadar olan kısmı küçük büyük herkes kullanabilir inşallah şifa olur. Burdan sonraki tavsiyeleri ek gıdaya geçmemiş bebekler için uygulamayalım ya da doktora danışalım.

Pekmez tereyağı karışımı: Aynı oranda pekmez ve tereyağını karıştırıp öksürüğün arttığı zamanlarda 1 çay kaşığı verebilirsiniz. Süt alerjisi olan bebekler için yalnızca pekmez kullanılabilir. Tercihen keçiboynuzu özü kullanılır, yoksa herhangi bir pekmez olabilir. Önemli olan şeker içermemesi.

Udi hindi yağı: Hadis-i şerifle şifa kaynağı olduğu bildirilmiş her evde mutlaka bulunması gereken bir ürün. 6 aylık bebeklere yarım çay kaşığı, 1 yaşın üzerindeki bebekler için 1 çay kaşığı günlük olarak verilebilir. Ayrıca burnu tıkalı bebeklere serum fizyolojik uygulanırken enjektöre çok az udi hindi yağı çekilip burna uygulanırsa Allah’ın izniyle tıkalı burunu hızlı bir şekilde açıyor.

Bir yaş üzeri bebekler için zencefil, zerdeçal ve bal karışımı verilebilir.

Yine ıhlamur ve hatmi çiçeği bir yaş üzeri için kullanılabilir.

Her yaştan bebek ve yetişkinler için öksürük halinde odanın neminin yüzde 45-60 arasında olması çok önemli. Oda nemlendiricisinin içine birkaç damla lugol çözeltisi eklenebilir. Hastalık zamanlarında çocukların suyuna lugol çözeltisi eklenebilir.

Hepimizin evlatlarına Rabbim Şafi ismiyle şifa nasip etsin. Sizlerinde uyguladığı şifa vesilesi yönetimler varsa yorumda paylaşabilirsiniz.

 

Şule Ersoy

(Visited 46 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 611

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku