Amazon Alexa, bir çocuktan bozuk parayı prize takmasını istedi

30 Aralık 2021HaberlerYorum Yok »

Amazon’un yapay zeka destekli sanal asistanı Alexa, 10 yaşındaki bir kız çocuğuna prize yarım soktuğu fişe bozuk para değdirmesini söyledi. Amazon bu olay üzerine sesli asistanını güncelledi.

İddiaya göre, 10 yaşındaki çocuk Alexa’ya “Meydan okuma önerir misin” diye sordu. Alexa’da cevap olarak “Bir telefon şarj cihazını bir duvar prizinin yaklaşık yarısına kadar tak, ardından açıkta kalan uçlara bir bozuk para ile dokun” dedi.

Ciddi sonuçlara yol açabilecek olay anne Kristin Livdahl’ın açıklamasıyla ortaya çıktı. Kadın, 10 yaşındaki kızı ile şahit olduğu olayı Twitter üzerinden şöyle anlattı:

“Youtube’da daha önce bir eğitmenin sunduğu fiziksel aktivite challenge’larını yapmıştık. Dışarıda hava kötüydü kızın yine bir challenge oyunu oynamak istedi.”

Bu sırada Alexa, “Penny Challenge” adı verilen kuruş mücadelesini önerdi.

Yapay zeka popüler cevapları öneriyor

Yapay zeka destekli sanal asistan Alexa, internet üzerinden tarama yaparak en popüler cevapları verecek şekilde çalışıyor.

Bu cümlelerin ise özellikle TikTok‘ta çok popüler olmuş “kuruş mücadelesi” olarak bilinen tehlikeli aktiviteden aktarıldığı tahmin ediliyor.

Anne Livdahl duyar duymaz “Hayır Alexa” diyerek müdahale ettiğini ve kızının neyse ki böyle bir şey yapmayacak kadar akıllı olduğunu söyledi

Amazon açıklamada bulundu

BBC’ye konuşan Amazon sözcüsü Alexa’nın gelecekte böyle aktiviteler önermesini önleyecek şekilde gerekli güncellemelerin yapıldığını, hatanın düzeltildiğini dile getirdi.

Amazon kendi resmi sitesinden de bir mesaj yayınladı.

“Müşteri güveni, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor. Alexa, müşterilere doğru ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlandı. Bu hatanın farkına varır varmaz, düzeltmek için hızla harekete geçtik.” 

Kaynak: trthaber.com

(Visited 28 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 520

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku