Kusur Buldukça Kusurlar Bir Bir Evlatlarımdan Çıktı Ve Hiç Susmayan Bir Vicdanım Oldu

11 Ekim 2021Derman Abla, HaberlerYorum Yok »

Merhaba Derman Hanım. Yıllar sonra kendime nihayet ayna tutmuş ama bir türlü o aynaya huzurla bakamayan, kendi nefsinden aciz, çaresiz ve biçare yetmişlerine yaklaşmış ibretlik hikayesini paylaşan biri olarak yazıyorum sizlere.

Eşimi kanserden kaybetmiş üç çocuk babasıyım. Bir yıl sonra tekrar evlendim. Kızlarım kendini kurtarmıştı ama oğlum çok küçüktü. Ben de yalnız olmak istemiyordum. Memleketten, eşinden ayrılmış bir çocuk annesi bir hanım ile evlendim. Yıllar geçti lakin çocuklarım hayatta yol alamadılar, hep tökezlediler. Birinin büyük borcu vardı, ne mücadeleler ile zar zor onu kapattık. Diğeri ne sıkıntılar, ne huzursuzluklar derken boşandı, ortada babasız mahsun bir torun kaldı. Oğlum deseniz sorumsuz, işsiz, vasıfsız ve hala koca adam olmuş, yükü omuzlarımda. Durup bazen düşünüyorum, bu kadar sıkıntının üst üste gelip bizi bulmasında ve bir türlü düze çıkamayacak durumlarda kalışımızda sorun nedir acaba diye. Ve çıkan acı sonucun kendi benliğim olduğunu kabullenmek. Gerçekten çok zor ama gerçek. Artık belli bir yaşta gücünü ve saltanatını kaybetmiş bir halde bunu fark etmek hakikaten acımı kaça katlıyor inanın bilmiyorum. Öyle gerçekler ile yüzleşiyorum ki size yazması çok zor. Nasıl deli sorular ile yüzleşiyorum, hem de nasıl. Eşimin kanser hastalığına yakalanmasına sebep olmuş olabilir miyim gerçekten diye. Böyle zalim, böyle bencil bir kocanın eşi olunca sus sus nereye kadar. Vücudunun bir yerinde muhakkak bir gün infilak edecek bu durum, tabii ki kaçınılmaz son diyorum, gözlerim acıyla geçmişe bakınca. Peki sonraki evliliğimde ne yapmış olabilirim sizce?

Kısacası eşimi kaybetmek beni akıllandırmamış olacak ki ve nefsimi bu süreçte nasıl beslediysem artık, ikinci hanımın ailesine de çok zarar verdim, çok ittim. Çok eziyet verdim ona da evladına da, oysa o çocuk bize bir emanetti, kör oldum göremedim yine bencilliğim devreye girdi. Aynı zalimliğin farklı versiyonlarını onlara da yapan ben oldum, ama yaşattığım acı ve keder aynı olmak kaydıyla yine yine yaptım. Kusurlarını buldukça dilime doladım. Yedikleri yemekten tutunda giydiklerine, davranışlarına evdeki varlıklarına suç bulmak için ne çok gayret sarf etmişim hem de ne çok. Evet, çok utanıyorum yaşım yetmişlere merdiven dayadığı, gücümün azaldığı şu günlerde. Vay koca çınar diyorum kendime, sen de acziyetini görüp böyle çaresiz, böyle vicdanın sesinden artık mecbur kalıp yaptıklarının yükünü bir bir omuzlayıp altında kalacak adam mıydın diye. Göremedim bunların bana nasıl döneceğini. İnsan ettiğini bir bir çekermiş bundan asla ve asla kaçış olmazmış, hiçbir şey olmasa bile bu yük bu utanç huzuru buldurmazmış son yıllarında insana. Her Cuma namazında hanımın evladına dua ediyorum. Vicdan susmuyor, bir süre sonra ciyak ciyak bağırıyor adeta. Şimdi de kendi içimde yaşıyorum. Zamanınız bol olunca kaset dönüp dönüp yorulmadan bıkmadan başa yine yine başa sarıyor.

Sizlere bir amcanız olarak tavsiye ediyorum. Ağzınızdan çıkan cümleler size çok kısa sürede geri dönüyor. Bencilliğin iflahı olmazmış, benim gibi olanlar anlayacaktır.
Rumuz: Vicdansız

Değerli okurumuz, belli bir yaşa erişip de hala yanlışlıklarını inatla savunan ve onların doğru olduğunu söyleyen nice insanlar var. Sizin tüm yaptığınız yanlışlıkların, zalimliklerin farkına varmanız inanın kıymetli. Hatalar biz kullara has durumlar, mühim olan fark edip istiğfar edebilmek ve helallik almak. Özür dilemek ve hissedilen üzüntüyü, mahcubiyeti dile getirmek karşınızdaki insanında kalbini yumuşatır ve pozitif bir ilişkiye bile dönme ihtimali oluşabilir. Vicdanının sesini biraz daha azaltmak ve huzuru biraz daha yakalamak için iletişime geçmek ve olumlama şart.

Allah kolaylık versin.
Selametle…

 

Derman Abla

(Visited 73 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 422

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku