Artık Bir Kendinize Mi Gelseniz?

21 Aralık 2021Dinimi Yaşıyorum, Haberler, Nagehan İpekYorum Yok »

Yine yeni bir yıl, yine aynı handikap içinde neyin nesi anlamsız bir sürecin içindeyiz. Yılbaşı kutlamalarının heveslisi Müslümanım diye geçinenler. Yine tesettürlü kızlarımızın, hanımlarımızın çam ağacı süsleme resimleri çarşaf çarşaf ekranlarımıza düşmeye başladı. Vay arkadaş her yıl aynı şaşkınlığı yaşamak ve aynı uyarıları yapmak mı olur? Artık bir kendinize gelip çeki düzen mi verseniz artık! Yetmedi mi bu özentilik?

Yetmedimi bu kadar renk değiştirmek, bir duruşunuz olsun. Siz hangi dinin hangi cemiyetin mensubusunuz? Biz bir türlü çözemedik de duyabilir miyiz sizden? Pek bir merak içindeyiz vereceğiniz cevap nasıl olacak diye. Çünkü kem kümden öte gidemeyeceği aşikar. Bir de suç bastırır gibi pişkin pişkin mevzuyu saçmalar bir şekilde savunma ihtimalinizi de göz önünde bulundurmak gerekiyor değil mi? Çünkü başka türlü vicdanlarınızı susturamazsınız. Ahhh ki ne ahhhh halinize ahvalinize!

Sizler Yaradana şükrünüzü süslediğiniz çam ağacına tefekkürle bakarak mı yapmayı düşünüyorsunuz? Akıllara, gönüllere verilen zarar ve ziyanın haddi hesabı yoktur. Bunu bilmeyecek kadar aciziyet o kadar üzücü ki.

Bakın Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadislerinde nasıl buyurmuş:
“Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.” (Ebu Davûd, Libas 4) hadisinde de belirtildiği gibi, Hristiyanlar’ın adetlerine uyum sağlamak ve onlara benzeşmek, İslam dininde kat’iyen yasaklanmıştır.

Yine Maide Suresi 5. Ayet’te de belirtilmiştir ki; “…Sizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır…” (Maide: 5/51)
İslam dinin gereklerini, öğretilerini bilip, nasıl bir sapma ve sendelemeyle kendini yılbaşı kutlamalarına kaptırır ki bir kul? Cevabı içimizi sızlatıyor. Şekilcilik ve yapıyormuş gibi davranmak. Çünkü bilmek, hatta bilgi obezi olmak yetmiyor, bildiğin ile amel etmen gerekiyor. Rabbimiz biz kullardan eylem içinde olmak, hayata geçirmek hususunda sorumlu kılıyor. Hani bu durumlarda sık sık kullanılan bir söz vardır sorsan “Elhamdülillah müslümanım der.” oysa bunlara soramıyorsun bile baktığında kisvetine, Müslümanım diye bağırıyor. Lakin meşguliyetine baktığında Hristiyanı andırıyor. İnsanın aklı, dimağı almıyor böyle bir şey nasıl olur diye.

Bu arada yılbaşı tebriklerinede hazır olmak lazım. Beş vakit namazını kılar, orucunu tutar, tesettürüne riayet eder, Kur’an’ını okur, İslami bir münazarada mangalda kül bırakmaz ama alır eline telefon sıla-ı rahim edasıyla yakınlarından başlayarak “Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyor.” der, yanına da kıymetli duaları ekleyerek haram ile helali yan yana getirip huzurla bu eyleme devam eder. Diğer taraftan yılbaşı hediyelerini de hediyeleşmek sünnet sentezi ile veriyor olmak da ayrı bir akıl tutulması. Yıl genelinde baksan hallerine cahil desen cahil değiller, ahmak desen ahmak değiller. Anladığım kadarıyla sadece Noel haftası hasebiyle böyle olmayı tercih ediyorlar. Pes diyorum hakikaten pes!

Artık bir aydınlanma mı yaşasanız? Lütfen
unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mü’mine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka milletlere ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa ve harama dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür. Ayrıca haram bir kazanç olduğunu idrak lütfen! Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi yaptıklarımızın ayırdına varabilmeyi, ferasetli olmayı bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi korusun duasıyla.

 

Nagehan İpek

(Visited 21 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 325

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku