En Kıymetlimizin Şerefiyle Şeref Bulduğumuz Rebîülevvel Hoş Geldin

07 Ekim 2021Dinimi Yaşıyorum, Haberler, Nagehan İpekYorum Yok »

En Kıymetlimizin dünyayı, gönülleri, yaratılmış tüm alemleri şereflendirdiği Rebîülevvel ayına girerken bu ayın ehemmiyeti ve değerini iyi bilmek gerekir.

İslâm tarihinde Rebîülevvel ayının önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.v.) genel kabule göre Rebîülevvel ayının 12’sinde Pazartesi günü dünyaya gelmiş ve bugünün kutlanması Müslüman toplumlarda bir mevlid geleneği oluşturmuştur. İslâm tarihinde bir dönüm noktası sayılan hicret de Rebîülevvel ayında gerçekleşmiştir.

Safer ayının sonlarında Hz. Ebûbekir (r.a)’le birlikte Sevr mağarasına sığınan ve 1 Rebîülevvel’de buradan ayrılıp Medine’ye doğru yola çıkan Resûl-i Ekrem efendimiz 8 Rebîülevvel Pazartesi günü Kubâ’ya varmış ve burada Kubâ Mescidi’ni inşa etmiştir. 12 Rebîülevvel’de Medine’ye hareket etmiş, Rânûnâ vadisinde ilk Cuma namazını kıldırdıktan sonra aynı gün Medine’ye ulaşmıştır. Bu ayın içinde Mescid-i Nebevî’nin inşaasına başlanmıştır.

Hz. Peygamber (s.a.v)’in âhirete irtihalinin de Rebîülevvel ayında olduğu konusunda görüş birliği vardır. Meşhur olan rivayete göre Resûl-i Ekrem 12 Rebîülevvel Pazartesi günü vefat etmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v)’in doğum, hicret ve vefatının Rebîülevvel ayında ve Pazartesi gününde olması bazı araştırmacılarca, Rebîülevvel ayının Araplar’da bolluk ve bereket ayı sayılması ve eski medeniyetlerde Pazartesi gününün ayın yaratıldığı gün kabul edilmesiyle irtibatlandırılarak İslâm’da ibadet vakitlerinin belirlenmesi bakımından ayın önemli bir yeri olduğu, hilâlin Müslümanlar için sembolik bir anlam taşıdığı ve bunun evrenle insanın kaderi arasındaki ilişkiye işaret ettiği ifade edilmiştir.
Efendimizin gelişiyle şeref bulan ümmeti olarak, bu ayda ona duyulan hasretin, özlemin gönüllerde ne kadar yüksek bir seviyede olduğunu bir kez daha hatırlamak, saygının ve kavuşma arzusunun ne denli büyük olduğunu kalplerde yeniden yeniden hissetmeliyiz.
“Ey Sevgili, olmasaydın olmazdık, seninle gönüller mesrur bulup sükuna erişti. Huzur buldu ümmetin olarak en değerli ümmet şerefine nail olduk.” bilincini bu ayda bir kez daha idrak etmek, tebliğ etmek, bu şuuru taze tutmak ümmet olarak vazifemiz.

Sevgililer sevgilisini bu ayda bolca Selat-u Selavatlar ile yad etmek, kulluk ve ümmet olmanın gerekliliğine farkındalık oluşturmak, nefislere suç üstü yaparak tezkiye ve terbiye çalışmalarına hız vermek hakikaten çok mühim.

 • Rebiülevvelayında bolca salavat getirilmelidir.
 • Tesbih namazı kılınmalıdır. Tesbih namazının niyeti:
  Bu gece kılınacak tesbih namazına şu şekilde niyet edinilebilir; “Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i zîşân Efendimiz’in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar eyle, Allâhü Ekber.”
 • 100 Elhamdülillah (Rebiülevvelin 1-12. günleri arası her gün)
 • 500 Salavat-ı Şerif getirmek. Hz. Muhammed S.A.V.’i anmak.
 • Bu ayda Kuran okunmalıdır.
 • Kelime-i Şahadet getirmek
 • Estağfurullah çekmek.
 • Fatiha suresini okumak.
 • Amenerrasulü’nü okumak
 • Bol bol ihlas suresini okumak yapılabilecek ibadetler arasında yer almaktadır.

Bizler Resûl-i Ekrem Efendimizin mübarek yüzünü görmeden sevdik, gönüllerimizin arzu ve yangınını ne olur yaşarken bir kez de olsa rüyada görüp hasret gidersek dualarını dilinden düşürmeyen bir nesil olarak, bu bilinçle bugünlere eriştik.

Kalplerimizin bir nebze de olsa sükunet bulduğu duyguyu taşıyor olmak hakikaten heyecan ve mutluluk veriyor. Huzuru Peygamber ile ahiretteki büyük buluşmamız.
Şerefli ayı hayatımıza, gönlümüze buyur ederken, Efendimizin Dünya’ya teşrifleriyle heyecan ve coşkumuzu mümkün olduğunca yaşamalı ve çevremizde de bu farkındalığı oluşturmalıyız.

İyi ki Rabbim Hz. Muhammed (s.a.v.)’e bizleri ümmet eylemiş, hissettiğimiz onurun ve değerin ne kadar yüksek olduğunu anlatmaya, yazmaya kelimeler kifayetsiz ve nihayetsiz kalacaktır.

Ona layıkıyla ümmet olup “Her daim yolundayız, izindeyiz Efendim.” bilinci içinde olabilmek duasıyla.

 

Nagehan İpek

(Visited 17 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 73

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Geçmiş Anın Tadını Kaçırmasın

Yaşadıklarımızın bizde bıraktığı izler vardır ve geçmişte yaşadıklarımızın bugünümüzü şekillendirme de etkili olduğu da söylenebilir. Neticede tecrübe edindikçe bakış açımız, olayları yorumlamalarımız ve yaklaşımlarımız değişir. Ama bir de geçmişin bir ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Kulak Aşık Olmuş Gözden Evvel – Sema Maraşlı

Demişlerdir gelenler bizden evvel : "Kulak aşık olurmuş bizden evvel …" Hayatın içinden kasın-erkek ilişkilerini akıcı bir üslupla kaleme alan ve okuyuculara pratik çözüm yolları sunan Sema Maraşlı’nın bu eseri de evlilik hayatında mutlu ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku