Yaz Aylarında Kumaş Seçimi Ve Doğru Bilinen Yanlışlar

18 Mayıs 2020Entarisi Dım Dım YarYorum Yok »

Merhaba sevgili zarif hanımlar, tam zamanı iken sizlere kumaş seçimi hakkında doğru bilinen yanlışları ve piyasadaki ürünlerin aldatmacasını anlatmak istiyorum.

Mevsim geçişleri en sık alışveriş yaptığımız zamanlar oluyor çoğunlukla, hele bir de mevsim yazsa alışverişlerimizde daha seçici oluyoruz ister istemez. Fakat biz ne kadar seçici olursak olalım almak istediğimizi alamıyoruz. Dolaplarımız markaların bize satmak istedikleriyle dolu.
Kısaca kumaş nedir, nasıl üretilir bilgi vereyim. Kumaş çok genel bir tanımla saç kılı boyutunda liflerin dokunarak, örülerek ya da sıkıştırılarak bir araya getirilmesiyle oluşturulan yüzeydir. Yani bu demek oluyor ki mesele doğru kumaşı değil doğru lifi seçebilmek.

 

 

Kaynak: pinterest.com/mmarcelaav

 

Lifleri ikiye ayırıyoruz; doğal lifler ve sentetik lifler. Doğal lifler hepimizin bildiği hava alma özelliği yüksek, terletmez, alerjik reaksiyon ihtimali az, kolay buruşmayan ve yumuşak kumaşlardır. Doğal lifleri kendi arasında ikiye ayırıyoruz bunlar; hayvansal ve bitkisel lifler. Hayvansal lifler daha çok kışın kullandığımız yün, kaşmir gibi kumaşları ve ipeği, bitkisel lifler her mevsim kullanımı rahat olan pamuk, keten gibi kumaşları oluşturuyor.
Gelelim asıl mesele olan sentetik kumaşlara. Bu kumaşlar sentetik ve yarı sentetik dediğimiz odun hamurundan elde edilen selülozdan üretilen kumaşlar olarak ikiye ayrılıyor.

 

Kaynak: myfairylily.tumblr.com

 

İşte tüm meselede burada başlıyor. Sentetik kumaş zaten adı üstünde tamamen yapay bir ham maddenin kimyasal işlemlere tabi tutularak bir ürün haline getirilmesi işlemidir. Dikkatinizi çekerim kumaş demiyorum, diyemiyorum. Bence bu kumaşları giymekle çöp poşetine bürünüp dışarı çıkmak arasında hiçbir fark yok. Çöp poşeti bile artık doğada çözünebilir olarak üretiliyor bu kumaşların öyle bir özelliği ne yazık ki yok. Peki, neden üretiliyor bu sentetik kumaşlar? Maliyeti düşük, dayanıklı ve kolay kuruyor. Bu özellikler sentetik kumaşları tercih edilebilir kılıyor.

 

Kaynak: purlsoho.com

 

Birazda yarı sentetik kumaşları konuşalım, şimdi siz diyeceksiniz ki “Ee sen buna yarı sentetik diyorsun ama bu bildiğin ağaçtan işte neresi sentetik?” Ahh, keşke o kadar masum olsa. Doğru, ham madde doğal ama o kadar çok kimyasal işleme tabi tutuluyor ki doğallıktan eser kalmıyor. Bu kumaşların şöyle sıralayabiliriz; viskon, viskoz, modal, bambu, rayon, asetat… Biliyorum çok şaşırdınız çünkü bu kumaşlar bu zamana kadar bize doğal kumaşmış gibi öyle bir empoze edildi ki kimyasal olabileceğini kabullenemiyoruz. Yarı sentetik kumaşlar piyasadaki en çok tercih edilen kumaşlardır. Sebebiyse doğal kumaşları taklit ederken dayanıklılığının arttırılmış olması ve çok fazla kimyasal işlemden geçtiği için parlak ve canlı renklere boyanabiliyor olmasıdır.

Evet, sevgili hanımlar artık kumaşlar ve lifler hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre siz bu yaz hangi kumaşları tercih edeceksiniz?

Yorumlarınızı bekliyorum, sağlıklı günler dilerim…

 

Şule ERSOY

 

Resim kaynak: northshorecrafts.com

(Visited 31 times, 1 visits today)

Etiketler: ,

Okunma Sayısı : 86

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Ayakta Mıyım Bilemiyorum: Sonrası

Hayat yolculuğuma boşanmış bir kadın olarak devam ediyorum. Boşanmış sözünü yazarken bile dilime o kadar yabancı ki hala kabullenmediğim aşikar. Her sabah uykudan gözlerimi açtığımda derin bir boşluğa merhaba der gibiyim. ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Gözlerini Haramdan Sakın – Merve Özcan

Aşk, polisiye, imkânsızlıklar… İnandığı değerlere sadık kalmaya çalışan yakışıklı bir polis ve onun aksine rahat bir hayat tarzına sahip güzel bir kız; Ömer ve Betül… Biri işine, ailesine ve değerlerine sadakatle bağlı, ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

Sosyal İkilem (The Social Dilemma)

Sosyal İkilem, 9 Eylül 2020'de Netflix'te yayınlanan bir yarı belgesel (belgesel drama) filmdir. Film, sosyal medyanın popülerleşmesi ve topluma verdiği zararı keşfederken aynı zamanda da sosyal medyanın akıl sağlığına olan ...
Devamını Oku