İt Ölüsü Gibi Kokuyor

08 Temmuz 2020Haberler, Mahrem HayatımYorum Yok »

Nasıl, tanıdığınız ve sıkça kullandığınız bir söz değil mi? Yazın gelmesini istemeyen birçok insan tanıyorum. En büyük korkuları da sıcağın bunaltan hali ve ter kokusu. Allah’ım nasıl bir koku mevsimi, burnumuzun koku ayarlarına zarar. Mevsimi diyorum, çünkü otobüslerde kapalı mekanlarda hatta caddede yürürken karşıdan gelen ter kokan insanların kokusu, insanı karşı kaldırıma sürükler durumda bırakıyor inanın.

Ahhh önceki yazları hatırladıkça koronavirüse şükreder oldum. Neydi o birbirimize sarılınca ter kokanın kokusundan adeta burnumuz düşer, nefes tutma rekoruna bol imzalar atardık. Ya Allah aşkına, sadece su ve sabun, o kadar. Nasıl razı oluyoruz it ölüsü kokusuna.

Ona buna şuna bu sözü söylerken kendimizi bu sözden ve ter kokusundan uzak tutamıyor olmakta tembelliğin bir göstergesi olsa gerek.

Yapmayın gözünüzü seveyim kendinize saygınız olsun. Çevrenize merhametiniz olsun. Özellikle aynı yatağı paylaştığınız eşinize acıyın. Adamı kendinizden uzaklaştırmak gibi bir düşünceniz varsa pek isabetli olur. Yok canım ne münasebet diyorsanız, suya ve sabuna uzak kalışınız inanın eşinizin sizden fersah fersah uzak durmasına adeta davetiye çıkarmış olursunuz.

Bu arada sözüm sadece bayanlara değil erkeklere de aynı ölçüde geçerli. Pis kokunun dini, dili, ırkı yok. Burnumuzu rahatsız eden her koku bizi o yerden, o insandan mümkün olduğu kadar uzaklaştırır.
Kokunun dinimizdeki yerini Resullah (s.a.v.)’in kokuya verdiği önem ile hadisi şeriflerinden anlıyoruz.

Enes bin Malik (r.a) diyor ki: Peygamber (s.a.v) kokuyu reddetmezdi. Koku ikramını kabul etmek müstehaptır; dostlara, özellikle cemaat ve topluluklarda koku ikram etmek müstehaptır. Burada Peygamber (s.a.v)’in kokuya rağbet göstermesi ve onu reddetmemesi gibi bir güzel ahlakı da görülüyor.

Toplum içinde misler gibi kokmayı ve sevdiklerimizin de bahar çiçekleri kıvamındaki mis hali bizi onlara karşı onları da bize karşı daha muhabbetli kılacaktır. Büyüklerimiz sık sık “Temizlik imandandır.” der ve bizi aman diyerek vücut temizliğimize çok hassasiyetli olmamıza sevk ederlerdi.

Evlenirken öğüdümüzden biri de “Aman evladım, bedenin temizliği çok mühim. Eşinin sana daha yakın olmasına vesile olur. Aranızdaki muhabbeti misler içinde olmanız artırır.” diyerek bizlere tatlı tatlı öğütler verir, güzel kokunun ve temizliğin ne denli önemli olduğunu bıkmadan usanmadan anlatırlardı.

Eşinizin belleğinde ve burnunda burcu burcu mis kokunuz ile size duyacağı muhabbeti asla reddetmeyeceğinizi düşünüyorum. Buyrun o halde o zaman.

Zarif Hanımlar

(Visited 68 times, 1 visits today)

Etiketler: , , ,

Okunma Sayısı : 147

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Ayakta Mıyım Bilemiyorum: Sonrası

Hayat yolculuğuma boşanmış bir kadın olarak devam ediyorum. Boşanmış sözünü yazarken bile dilime o kadar yabancı ki hala kabullenmediğim aşikar. Her sabah uykudan gözlerimi açtığımda derin bir boşluğa merhaba der gibiyim. ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Gözlerini Haramdan Sakın – Merve Özcan

Aşk, polisiye, imkânsızlıklar… İnandığı değerlere sadık kalmaya çalışan yakışıklı bir polis ve onun aksine rahat bir hayat tarzına sahip güzel bir kız; Ömer ve Betül… Biri işine, ailesine ve değerlerine sadakatle bağlı, ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

Sosyal İkilem (The Social Dilemma)

Sosyal İkilem, 9 Eylül 2020'de Netflix'te yayınlanan bir yarı belgesel (belgesel drama) filmdir. Film, sosyal medyanın popülerleşmesi ve topluma verdiği zararı keşfederken aynı zamanda da sosyal medyanın akıl sağlığına olan ...
Devamını Oku