Evde Kal Mutfakta Değil

13 Nisan 2020Sağlığımızı Koruyalım, Şule Ersoy1 Yorum »

Ülkemiz ve tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiği şu günlerde Elhamdüllillah tedbirimizi aldık, evde tevekkül halindeyiz. Peki, nasıl geçiyor günlerimiz? “Muhakkak her şerde bir hayır vardır.” diyerek faydalı ilim öğrenmek yolunda bir adım attık mı? Ya da evlatlarımızla daha fazla zaman geçirme fırsatı bulduğumuz şu günlerde onlara iyi örnekler olabilmek için çabalıyor muyuz? Yoksa bir elinde toz bezi, bir elinde hamur kabı olanlardan mısınız?
Temizlik imandan, abartmadan evimizi temizleyeceğiz elbet ama mutfakta geçirdiğimiz zamanı nasıl azaltacağız? Önce kendinize bir sorun, “Bugün kaç saatim mutfakta geçti? Ne kadarı gerçekten hayati faaliyetlerimi devam ettirebilmem için gerekliydi?” Zira insan “İnsan yemek için yaşamamalı, yaşamak için yemelidir!”.

Peki, günde kaç öğün yiyorsunuz? Sünnet üzere 2 öğün mü? Yoksa alışkanlık üzere 3 öğün mü? Ara öğün olmadan yapamam diyenlerden misiniz? Daha da vahimi “Ben öğün falan dinlemem, canım istedikçe yiyorum.” mu diyorsunuz? Demeyin hanımlar, aç olduğunuz için değil, boş olduğunuz için mutfaktasınız.
Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor; “Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen, şüphesiz israftır!” (İbn-i Mâce, Et‘ime, 51).

Ne kötü bir haldeyiz! İsrafın haram olduğunu bile bile “Ay canım tatlı istedi.” diyerek mutfakta saatlerimizi harcamak neden? Ben söyleyeyim neden, gaza geliyoruz hanımlar. Sosyal medyanın esiriyiz! Herkesin evde olduğu şu zamanda yaptığı yemeği paylaşmayan kalmadı galiba. Yemeğimizi gücümüz yettiğince, ihtiyacı olanla paylaşmamız gerekirken biz süsleyip püsleyip fotoğrafını paylaşıyoruz. Aman ne harika!

Kıymetli hanımlar sizden ricam bu günlerde sosyal medyanın şaşasına kapılmadan, “Hiç bir insan midesinden daha tehlikeli bir kap doldurmamıştır. Halbuki kişiye, kendisini ayakta tutacak bir kaç lokma yeter. Şayet bir kimsenin mutlaka çok yemesi gerekiyorsa, midesinin üçte birini yemeğe, üçte birini içeceğe, üçte birini de nefesine ayırsın!” (Tirmizî, Zühd, 47) hadis-i şerifini düstur edinerek hareket etmeniz.

Her yemeğinizin bedeninize ve ruhunuza şifa olması duası ile…

Şule ERSOY

(Visited 8 times, 1 visits today)

Etiketler: , , , ,

Okunma Sayısı : 127

Yorum yapın

“Evde Kal Mutfakta Değil” için 1 Yorum

  1. Safiye özerdem dedi ki:

    Kalemine sağlık canım arkadaşım. Ne güzel anlatmissin. Kulağımıza küpe edip uyubilmek dileğiyle…..?

Şimdiki Aklım Olsaydı

Ayakta Mıyım Bilemiyorum: Sonrası

Hayat yolculuğuma boşanmış bir kadın olarak devam ediyorum. Boşanmış sözünü yazarken bile dilime o kadar yabancı ki hala kabullenmediğim aşikar. Her sabah uykudan gözlerimi açtığımda derin bir boşluğa merhaba der gibiyim. ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Gözlerini Haramdan Sakın – Merve Özcan

Aşk, polisiye, imkânsızlıklar… İnandığı değerlere sadık kalmaya çalışan yakışıklı bir polis ve onun aksine rahat bir hayat tarzına sahip güzel bir kız; Ömer ve Betül… Biri işine, ailesine ve değerlerine sadakatle bağlı, ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

Sosyal İkilem (The Social Dilemma)

Sosyal İkilem, 9 Eylül 2020'de Netflix'te yayınlanan bir yarı belgesel (belgesel drama) filmdir. Film, sosyal medyanın popülerleşmesi ve topluma verdiği zararı keşfederken aynı zamanda da sosyal medyanın akıl sağlığına olan ...
Devamını Oku