Edep İle Özgürleşmek

01 Şubat 2021Nagehan İpek, Tecrübeyle SabitYorum Yok »

Günümüzde edeb dışında en mahrem paylaşımlar ile özgürlüğü yakaladığını zannedenlere iki çift sözümüz olacak.

Bu yaptığınız olsa olsa tutsaklıktır. Asla özgür olamazsınız.

Neden mi? Her insanın yaratılış fıtratında edep ve haya vardır. Bu duyguların varlığı kişiyi yaratılış gayesi içinde, özünden uzaklaşmadan huzurlu kılar. Bizlerin özgürlüğü fıtratımıza ters düşmeyen ve paralel bir doğrultuda yaşamımıza yön vererek kalp huzuruna ulaşmaktır.

İnsan tüm bunlardan kendini uzak tutup farklı bir düşünce yapısını benimserse yaratılışına muhalif bir tutum içinde olur. Bu ise onu özünde mutsuz ve huzursuz kılar.

Yaratılış ve fıtratla örtüşmeyen davranışlar ve söylemler kişiyi nefsiyle baş başa kaldığında ciddi bir sıkışmışlık duygusuna maruz bırakır. Aklı selim sahibi kişiler bunun ruhlarını nasıl tutsak ettiğini aşikar bir şekilde hissederler. Büyüklerin edep yoksunu olanlara bakışı daha keskin olmuştur.

“Edebi olmayan bir şahıs, ruhsuz bir cesede benzer.” demiştir Şeyh Ahmed Haznevi.

Gafillere gelince, bu hapis duygusunu bile sorgulamaktan acizdirler. Çünkü cesede dönüşmüş edep yoksunundan başka ne beklenir ki. Farkındalıklı insanın kalbinin derinliklerinde edepten yoksun ya da edepten var olduğunu bilmemesi mümkün değildir. Özde hissettiklerimiz böyleyse zahiren yaşadıklarımız bizlere nasıl bedeller ödetiyor acaba? Kendi mahremiyetimizi korumaktan acizsek evladımızın mahremini gözetip kollayacak oluşumuz şaşırtıcı olacaktır.

Unutmayalım edep giysisinden uzak oluşumuz bizleri sadece çıplak ve edepsiz kılmaz. Edep kötü huyların önünde bir perdedir. Perdenin aralanması ile gizlenen, baskılanan yanlış ve sıkıntı verecek duyguların zamanla gün yüzüne çıkıp bizlere ciddi bedeller ödetecektir. İnanın evladınızdan gelecek eza ve cefayı çekerken bırakın özgür olmayı zindan içinde kalıp çaresiz bir duygu girdabı içinde olmak içten bile değil.

“Anneler helâl yiyip, edepli olmalı. Kötü huylar anne sütüyle çocuğa geçer, ergenlikte ortaya çıkar.” İmam Gazali

Bu kıymetli sözde de olduğu gibi hassasiyetimiz yüksek seviyede olmalı.

Tabiki annelere hakikaten çok daha fazla özen ve detaylı düşünce anlayışı içinde olmak düşüyor.

Sevdiğim bir arkadaşımın yakın zamanda şehit olan annesiyle ilgili anısını sizlerle de paylaşmak isterim.

“Vefat eden babamın yanına annem içinde bir yer satın alıp dünyada beraber oldukları gibi kabirde de ayrılmasınlar düşüncesiyle sürpriz yaptık annemize. Bunu kendisine söylediğimizde ise bizlere hiç aklımıza gelmeyen buram buram edep kokan şu sözleri ifade etti; ‘Evladım yaşarken hep haya ettim, babanızın yanında ayaklarımı uzatarak yatmayı, oturmayı, öldükten sonra nasıl kabirde ayaklarımı uzatıp o şekilde yatayım.’ ” Yeryüzüne nasıl kıymetli hatunlar göndermiş Yüce Yaradan. Böyle edep timsali anneler evlatlarına edep harici bir öğretisi olabilir mi? Mümkün mü?

Dilinden dökülen edepli öğütler yerini muhakkak bulacaktır. Çünkü özüne sadık, edebi yaşayan ve uygulayan bir anne, evladına edebi ilmek ilmek nakış gibi işleyecektir.

Soruyorum size, bu teyzem ömrünün sonunda edep ile özgürleşmenin muhteşem şehitlik tacını giyerek kıymetli bir örneği değil midir?

Edep bir taç imiş nur-i hüda’dan, giy ol tacı emin ol her belâdan. Eminlik duygusu ve güven esas olan özgürlük değil midir?

Buyrun bakalım kendi mahremini fütursuzca sergileyen, en özelini bile paylaşmaktan imtina etmeyen ve evladının da mahremini umarsızca paylaşan bir annemi daha özgür sizce?

 

Nagehan İpek

 

Görsel: dunyabizim.com

(Visited 156 times, 1 visits today)
Okunma Sayısı : 768

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Karıma Yaptığımın Aynısını Kendim Buldum

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmazmış derlerdi. İşte ben bunu bizzat yaşayanlardan biriyim. Bir kez daha anlıyorum ki zulmedenin yanına kalmadığı gibi Allah c.c. insana ne için, neden bunları yaşıyorumun cevabı ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Şefik Can Hatıralar – Hayat Nur Artıran

Şefik Can Hatıralar Kitap Açıklaması Kıymetli şahsiyetini bu hayâl âleminde daima gölge bir varlık olarak tanımlayan Şefik Can; miladi takvime göre doksan altı, hicri takvime göre doksan dokuz yaşına kadar aşk ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

MyMecra ve Prof. Dr. Sinan Canan

Prof. Dr. Sinan Canan'ın MyMecra Youtube kanalıyla yaptığı programı siz Zarif Hanımlara tavsiye ediyoruz. İyi seyirler https://youtu.be/kEzawTe5ycc
Devamını Oku