Gümüşhanevi Merhum’un Önemli Bir Vasiyetnamesi

04 Eylül 2020Dinimi Yaşıyorum, HaberlerYorum Yok »

Bu büyük zât bütün insanlığa şu canlı öğütleri veriyor:

“Ey insan, eğer sana yapacağım şu vasiyetlere kulak asar ve kendin aynısını yaşarsan dünyan ve âhiretin mes’ud olur, çünkü bunlar güzel ahlâkın en önemli hususlarıdır:

Asla kâfirlerden dost edinme, mü’minlerden de düşmanın olmasın. Dünyada sermayen takva olsun. Nefsini de ölülerden say. Allah’ı ve Resûlullah’ı an ki, her tehlikeden kurtulmuş olasın. “Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, kadere ve hayır ile şerre inandım.” de. Çünkü biz, hiç bir Peygamberi ayırmayız, hepsine îman ederiz. Mü’minler: “İşittik ve itaat ettik ve Senden afv dileriz, zira Sana geleceğiz Allah’ım.” derler.

Eğer bu sayılanlara riayet edersen, Allah celle ve alâ sana dört şey ihsan eder: Dördü dünyada, dördü de âhirette.

 

Dünyada verilecek olanlar:

1- Sözde doğruluk,

2- Amelde ihlâs,

3- Rızıkta kanaat,

4- Kötülüklerden korumak.

 

Ahirettekiler:

1- Büyük bir bağışlama,

2- Hakka yaklaşma,

3-Me’vâ cennetine girme,

4. Yüce makamlara ulaşma.”

Bu mübarek insan vasiyetine devamla şöyle söylüyor: “Sözünde doğruluk istersen, Innâ enzelnâhu sûresine (Kadir Suresi) devam et.

Eğer rızkının yağmur gibi helâlinden gelmesini istersen, Felâk süresini okumaya devam et.

İnsanların şerrinden emin olmak istersen, Kul eûzü bi Rabbinnâsi’ye devam et.

Eğer bir iş yapmaya ve helal kazanmaya tâlib isen şu duâyı oku: “Bismillahirrahmânirrahîm, el-Melikül Hakkül Mübin, ni’mel Mevlâ ve ni’mennasir.” Yasin süresiyle Vakia sûresini de oku. Rızkın yağmur gibi sana gelir.

Eğer her sıkıntının önlenmesini ister ve her darlığını yok etmek istersen istiğfara devam et, günde en az yüz defa istiğfar et.

Eğer binlerce dertten kurtulmak istersen “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azim”e devam et.

Eğer sana gelen musibeti kaldırmak istersen “İnna lillahi ve innâ ileyhi râciûn’a devam et.

Eğer huşu istersen, fuzuli bakışlarını terket. Eğer hikmete kavuşmayı istersen, fuzuli konuşmayı bırak.

Eğer ibâdetin tadını almak istersen, gündüz oruc tut ve geceleyin ibâdet et. Eğer nefsinin ayıplarını kapatmak istersen, insanların ayıplarını aramaktan vazgeç. Eğer Allah korkusunu yaşamak istersen, vesveseyi bırak. Her kötülükten korunmak istersen, kötü zan yapmayı bırak. Kalbinin öldürülmesini istemezsen, günde kırk defa “Ya Hayyü yâ Kayyûmü lâ ilâhe illâ ente” duâsına devam et.

Eğer kıyamette Peygamberimizi görmek istersen, Küvviret, İnfitâr ve İnşikak sûrelerine devam et.

Eğer kıyamette yüzünün berraklığını istersen, gece namazına devam et. Eğer kıyametteki susuzluktan kurtulmak istersen, oruca devam et.

Kabir azabından kurtulmak istersen, pisliklerden sakın ve haram rızık yemekten kaçın.

İnsanların en zengini olmak istersen, kanâat ehli ol. İnsanların en âbidi olmak istersen, Resûlullah’ın sünnetlerine yapış. Çünkü Resûlullah Efendimiz bu hususta şöyle buyurdu:

“Haramlardan kaçın ki en iyi ibadet edenlerden olasın.” Allah’ın taksimine râzı ol ki insanların en zengini olasın. Komşuna iyilikte bulun ki mü’min olasın. İnsanları sev ki, müslüman olasın. Çok fazla gülme; çünkü fazla gülmek kalbi öldürür.”

İyi müslümanlardan olmak istersen, Allah’ı görür gibi ibadet edeceksin, her ne kadar sen O’nu göremez isen de O seni görmektedir.

İmanını olgunlaştırmak istersen, ahlâkını güzelleştireceksin. Allah’ın sevgisini kazanmak istersen, insanların işlerini göreceksin. Alnın açık Allah’a kavuşmak istersen, cenâbetlikten yıkanacaksın.

Kıyâmet gününde nurlanmak istersen, hiç bir kimseye zulmetmiyeceksin. Insanların en kuvvetlisi olmak istersen, Allah’a tevekkül edeceksin. AlJah’ın gazabından emîn olmak istersen, Allah’ın kullarına buğzetmiyeceksin.

Duânın kabulünü istersen, faiz yemeyi, haram yemeyi bırakacaksın.

Kıyamette rezil rüsvay olmayayım dersen, şehvet ahlâklarından vazgeçeceksin.

Büyük günahlardan korunmak istersen, çirkin ahlâklarından vazgececeksin.

Allah’ın gazabından kurtulmak istersen, verdiğin sadakayı gizli yapacaksın ve sıla-i rahmi ihmal etmiyeceksin, akrabanı yoklayacaksın.

Eğer kalbini din üzerine sâbit kılmak istersen şu duâyı okuyacaksın: “Allahumme sebbit kalbî alâ dînike = Yâ Rab, kalbimi dinin üzerine sabit kil.” diyeceksin.

İşte aziz okurlarım, yukarıdan beri sıralanan, hadis-i şeriflerin birer sızıntısı olan bu tavsiyeler bize, Gümüşhaneli Merhum Ahmed Ziyâüddin Efendi tarafından yapılmıştır. Duâ kitaplarının içinden alınmıştır. Arapça ifadelerden tercüme edilmiş ve sizlere sunulmuştur. O büyük insanın ruhu şad olsun. Bizlere de şefaatçi olmasını Mevlâ nasip buyursun. Âmin.

 

Kaynak: Büyük Duâ Kitabı (Mecmûatul-Ahzab)-Ahmed Ziyâüddin Gümüşhanevî

Satın almak için: https://www.epttavm.com/item/60769319_mecmuatul-ahzab-buyuk-dua-kitabi-turkce-arapca-ciltli-1.hm-550-sa?gclid=Cj0KCQjwka_1BRCPARIsAMlUmEo4dKQksVwi3Nj1skbOY1GS69iLFI3aLTnZbeHa7pHF_hR6TmtML8MaAr10EALw_wcB

(Visited 15 times, 1 visits today)

Etiketler:

Okunma Sayısı : 57

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Şimdiki Aklım Olsaydı Tesettürüme Daha Fazla Dikkat Ederdim

Gençlik yıllarıma doğru yolculuğa çıkarken yüzümü acı bir tebessüm kaplıyor. İnsan kırklı yıllarına erişince geçmişin muhasebesi diğer yaşlara göre ekstra fazla oluyor. Çocukluğuna gidiyor, orada ki mutlu yaşanmışlıklar ile kalbin huzur ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Bilinçaltının Gücü – Joseph Murphy

Zihniniz, anbean yaşadıklarınızı işleyip kendinizi gerçekleştirme yolculuğunuzda gideceğiniz yönü belirlemenizi sağlıyor. Hatırladığınız tüm anılar atacağınız adımlara yön verirken, hatırlayamadıklarınız veya unuttuklarınız da bu konuda göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

Deha (Gifted)

Hayatı başarısızlıklarla dolu olan Frank Adler karakterini canlandıracak olan Chris Evans, Florida kırsalında yeğeni Mary'yi büyütürken, Mary'nin okula başlamasıyla birlikte hemen yetenekli olarak yaftalanması sebebiyle Mary'nin annesi Evelyn ile kızı büyütme konusunda ...
Devamını Oku