Vakit Ahlakı

04 Ağustos 2020Şule Ersoy, Tecrübeyle SabitYorum Yok »


Sevgili zarif hanımlar öyle bir çağda yaşıyoruz ki israfın haddi hesabı yok. (Rabbim affetsin) Peki neden israf söz konusu olduğunda hep maddesel düşünüyoruz? Akşama kadar elde telefonla veya televizyon karşısında geçirdiğimiz günler vakit israfı degil mi? Bir de zamanını yetiremeyenler var “Ay 24 saat bana yetmiyor, neye koşacağımı şaşırıyorum.” diyenler. Zamanın medinesinde 22 yaşında evlenmiş, 5 çocuk annesi aynı zamanda onların muallimesi olan, evini mektep bilen Hz. Fatıma validemize yeten vakit bizlere nasıl yetmez? Yetmez çünkü onlar sünnet üzere yaşıyordu, bizler paşa gönlümüze göre. Onların evlerinin kapıları yatsıyla kapanır sabah namazıyla açılırdı, bizler sabah namazından öğleye kadar uyuyayan nesliz. Rızıkların dağıtıldığı vakti uykuda geçirip rızık arayanlardanız.

İbn Abbâs’ın naklettiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: “Sağlık ve boş zaman.” (Buhârî)

Nasıl hastalandığımızda sağlığın kıymetini biliyorsak gün bittiğinde bir muhasebe edersek gün içinde geçen boş vakitin değerini biliriz inşallah. Dikkatinizi çekmek isterim zaman Kur’ân-ı Kerim’de çokça zikredilmiş, Asr Suresinde üzerine yemin edilmiş bir kavramdır.

Buyurun Kur’ân-ı Kerim’de zaman kavramını inceleyelim;

1. Zamanın sahibi, ölçüp, biçen mutlak manada Allah’tır. (Müzzemmil, 20) Sahibi Allah (cc) olan bu emanete, hakkı ile sahip çıkılmalıdır.

2. Zamana belli ölçüler, birimler, evreler tayin eden Allah’tır. (Bakara, 189) Tayin edilen bu ölçülere riayet ederek, yaşanılmalıdır.

3. Zamana bir yasa, hesap, nizam belirleyen Allah’tır. (Rahmân, 5) Belirlenen bu kadere teslim olup, varolan nizamdan, hayata nizam taşınmalıdır.

4. Zamanın nasıl değerlendirileceği konusunda Zatı üzerinden, çok önemli bir hakikate dikkat çeken Allah’tır. (Rahmân, 29) O (cc) her an yeni bir işte ise, insanın zamanını heder etmek büyük bir ziyan olduğu iyice kavranılmalıdır.

5. Zamanın kıymetini, hayatın dakikliğini namaz ile nazara veren Allah’tır. (Nisa, 103) Günün beş ayrı vaktinde, namazla zaman hatırlanarak gereği yapılmalıdır.

6. Zaman asla boşa geçirilmemesi gerektiğini söyleyen Allah’tır. (İnşirah, 7,8) Bir işte yorulunca, başka bir işe geçerek dinlenilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

7. Zamanın hakkı verilirse felaha erileceğini müjdeleyen Allah’tır. (Müminün, 1, 3) Boş ve yararsız şeylerle vakti heba etmenin, telafisi mümkün olmayan bir akıbete insanı düşüreceği iyice anlaşılmalıdır.

8. Zamanın hakkını vermeyenlerin zamana doymayacak haber veren Allah’tır. (Bakara, 96) Bin sene yaşasa bile bir insan, sonunda zamanın sahibinin huzuruna varacağını her daim hatırlamalıdır.

9. Zamanı istenildiği gibi kullanmayanların büyük bir pişmanlık duyacaklarını bildiren Allah’tır. (Fatır, 37) Pişmanlığın dünyada fayda vereceği, ahirette ise hiçbir faydasının olmayacağı her daim akılda tutulmalıdır.

10. Zamanın değer ve kıymetine dikkat çekmek için onların üzerine yemin eden Allah’tır. (Asr, 1; Leyl, 1) Allah’ın değer verdiği bir şeye değer vermek, mümin en temel vazifesi olmalıdır.

İnşirah Suresini düstur edinenlerden olabilme duasıyla bereketli vakitlerimiz olsun inşallah.

 

Şule Ersoy

(Visited 18 times, 1 visits today)

Etiketler: , ,

Okunma Sayısı : 63

Yorum yapın

Şimdiki Aklım Olsaydı

Ayakta Mıyım Bilemiyorum: Sonrası

Hayat yolculuğuma boşanmış bir kadın olarak devam ediyorum. Boşanmış sözünü yazarken bile dilime o kadar yabancı ki hala kabullenmediğim aşikar. Her sabah uykudan gözlerimi açtığımda derin bir boşluğa merhaba der gibiyim. ...
Devamını Oku

Ne Okusak

Gözlerini Haramdan Sakın – Merve Özcan

Aşk, polisiye, imkânsızlıklar… İnandığı değerlere sadık kalmaya çalışan yakışıklı bir polis ve onun aksine rahat bir hayat tarzına sahip güzel bir kız; Ömer ve Betül… Biri işine, ailesine ve değerlerine sadakatle bağlı, ...
Devamını Oku

Ne İzlesek

Sosyal İkilem (The Social Dilemma)

Sosyal İkilem, 9 Eylül 2020'de Netflix'te yayınlanan bir yarı belgesel (belgesel drama) filmdir. Film, sosyal medyanın popülerleşmesi ve topluma verdiği zararı keşfederken aynı zamanda da sosyal medyanın akıl sağlığına olan ...
Devamını Oku