Yürüyelim mi Biraz-Mehmet Deveci

Yürüyelim.

Bir patika yol olsun. Sağım, solum yeşil derya.
Ağaçlardan sızan güneş aydınlatsın yüzümü. Kuşların şarkısında geçsin ismim. Her adımımda daha çok duyayım kalbimin sesini.
Yürüyelim.
Nefeslerim nasıl da dingin, mavinin kıyısında. Dalga dalga sükûnet… Deniz uykuda, sabaha az kaldı, bak ufka… Bir gemi ilerde; nazlı, beyaz, sevinç yüklü… Nasıl ki bu duygu, nerdesin, kim nereden bilsin… Durma.
Yürüyelim.
Kanatlarında kuşların… Bulutlar pamuk pamuk. Rahmeti kuşanmışlar yine. Söyle, haber etsinler. Rahmet, rahmet, rahmet… Çal kapımızı, yollardayız biz. Seni başımıza tâc ederiz. Kuşlar özgürlük mü adınız, bulutlarla nasıl tanıştınız? Gözlerim kamaşıyor. Ey Gök kaldırdın mı perdeyi? Ben yürürken… Yol uzun, yıllar yollarda. Adımlar ile kalp atışları aynı şiirde yan yana.
Yürüyelim.
Harf heceye düşerken. Gün geceye düşerken. Düş pencereden bakarken. Siyah güzel değil mi? İçine kandiller aşmış Mevlâ.. Leyla, sevdadan mı çöllerde Mecnun? Adımları tükenmez, arar durur. Hece kelimeye aşkını haykırır, Mecnun Mevlâ’ya… Kandiller sönene kadar, yürümek gerek… Mecnun olmak kolay mı? Fikri, zikre râm edip, illâ edeb illâ edeb…
Yürüyelim.
Hayat, kader, sevgi, umut, korku, gözyaşı… Her taş yerli yerinde tabloda. Hoş bir salâ… Nasip ;tılsımlı kelime. Kelime hazine. Cümleler mücevher. Haydi, doldur heybene nasibini.. Mücevherler nasıl anlatırsınız hâlinizi. Başka bir dil bu, hava gibi. Göremezsin, onsuz yapamazsın. Ekmek ile su katığın… Haydi yürüyelim biraz, akrep yelkovanı kovalasın. Yürüyeyim, dinleneyim, dinleyeyim. Kalbimin sesi hemen şurada…
Fâtıma Okutucu
||Karanfil

0 yorum
08.04.18


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?