Sabrın Asaletine Sımsıkı Sarılmak İsterdim

Dert ve sıkıntının şiddetine sabır göster, bununda sonu gelecektir. Bil ki sabır bir asalet göstergesidir.”
Hz. Ali (r.a.)
Nasıl güzel bir söz okuyunca bir  ahhh çekiyor gönül.
Başıma  gelen sıkıntıların ve imtihanların hiç bitmeyeceğini bir daha gün ışığı görmeyeceğimi zannettiğim günlere gittim.
Geçen yıllarıma dönüp baktığımda gördüğüme memnun olmadıklarım arasında sabır göstermek den aciz kaldığım hallerim keşke dedirten boyutta.
Gereksiz söylenmeler, tepkisel davranışlar, anlamsız kızgınlıklar ve kalben huzursuz geçen günler.
Çok söyleyerek sözlerimin tesirini kendi dilimle sıfıra indirmem, bağırarak bir şeyleri  ifade etmeye çalışmam sert ve  bağırtlak bir görüntü içinde olmama sebebiyet vermiş olmam.
Aslında tam tersi olan duygularımın bir an sinir harbine kapılmam sebebiyle bu şekilde yansıtmış olmam.
Oysa asaletli bir anne bir insan olabilmeyi Rabbim bana akıl nimetiyle vermişken düşüncesizce heba edişim, üzüntü ve keşkelerimin seviyesini yükseltiyor.
Sabrın nasıl kıymetli bir kalite olduğunu Rabbim söylemiş, Resulum söylemiş, alimler anlattığı halde gaflete kapılıp görmezden gelmenin acıtan kısmında olmak hüzün verici.
Sabır başlı başına savaş mücadele kalbin ve aklın arasında, lakin bu gazanın kahramanı hakka ısmarlayan, kaybedeni ise yıllar sonra hissedilen pişmanlık duygusu içinde olmak diye düşünüyorum.
Bunları farkettim ama çok geç kaldım kırdığım kalplere geç kaldım sevdiklerime geç kaldım.
Sabırsız oluşumun kaybettirdikleri arasında çocuklarım ile aramdaki sevgi zayıflığı, eşimin bana karşı saygısını yitirmiş oluşum ve çevremdeki insanlara karşı güvensiz bir resim çizmiş olmam.
Her an nasıl bir tepki vereceği belli olmayana kim güvenebilir ki, ağzından çıkacağı söz ya kırıcı bir taş misali yada suçlayıcı ve mutsuzluk verene kim iyi insan olduğuna inanır ki.
Arkamda meğer ne çok en kaz bırakmışım, o enkazın gün gelip ruhumda pişmanlık en kazına dönüşeceği hiç aklıma gelmezdi.
Şimdiki aklım olsaydı yıkmak yerine sabır ile inşaa ederdim.

0 yorum
25.01.18


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?