Annem ile Babamın Arasında Kaldım

Derman ablacım annem ve babam tartışma yaşadıkları zaman kendimi  çok sıkışık ve çaresiz hissediyorum.
Her tartışmalarında kendimi hedef tahtası gibi görüyorum.
Bir annem gelip babamı anlatıyor, bir babam gelip annemi anlatıyor.
Sanki ben evladı değil arkadaşıymışım gibi dert yanıyor, babamı bana kötülüyor ve söyleniyor sessiz kalsam sende ona benziyorsun diyor, cevap versem içime sindiremiyorum çünkü  o benim babam onların sıkıntısı kendi aralarında.
Derman ablacım sonrasında ise hiç yakamı kurtaramıyorum. Birbirlerine küsüyorlar arada pinpon topuna dönüyorum. Nasıl mı? “Kızım babana söyle akşam şöyle yapsın” ordan babam bağırıyor “kızım annene söyle dediği şey olmaz” Evlatmıyım yoksa hırslarını ve sıkıntılarını çıkardıkları bir eşyamıyım inanın bilmiyorum.
Haykırmak istiyorum ben sizin gözünüzden sakındığınız evladınızım sırf kendi egonuza beni kurban ediyorsunuz bilmem farkındamısınız? diye.
Rumuz; Arada kalan
Sevgili kızım aslında biz ebeveynlerin gözünden kaçan bir kısım veya kızgınlık içinde görmek istemediğimiz bir durum tüm bu yazdıkların.
O an eşe karşı öyle bir sinir harbi içinde oluyoruz ki canımızdan can olana böyle veya daha fazlasını yaşatabiliyoruz.
Çok yanlış bir tutum, ebeveynler buna devam ederlerse aradaki saygı ve sevgi bağına ciddi zarar verirler.
Her sıkıntısını gidermek için mücadele veren bizler, kendi elimizle evladımızı çaresiz durumlar içinde bırakıyoruz.
Ne yaman çelişki. Anne ve baba olmak öyle kolay değil kontrolü hiç elden bırakmamak lazım önce kendi nefsinin ipini sağlam tutmak gibi. Kızgınlığım benim onun babası bilakis hissettirmeyeyim de ona karşı sevgisi ve saygısı azalmasın kaygısı taşımalı anne.  Tabi aynı şekilde baba da böyle düşünmeli.
Sevgili kızım sana tavsiyem iyi ve huzurlu bir zamanı kollayarak anneni ve babanı karşına alıp “sen” ve “siz” dilini kullanmadan,
“ben” dilini kullanarak neler yaşadığını sakin ve hisli bir dil ile tane tane anlatman ve sana bunca üzüntü verdiklerini duygu dolu gözler ile bakarak desteklemen.
Allah’ın izniyle onlara ayna tutmayı başarırsın diye düşünüyorum.
Selam ve dua ile..

0 yorum
26.12.17


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?