Şişt! Feminist Bayan

Herkese selamlar. Şu aralar çokça denk geldiğim, ayrıca içinde de bulunduğum bir konudan bahsetmek istedim size. Yani konumuz, FEMİNİZM. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, feminizm hakkında onlarca yazar tarafından onlarca yazılmış yazı var. Bu nedenle size feminizmin ne olduğunu, ne zaman, nerede doğduğunu anlatmayacağım. Doğru kaynaklara ulaştığınız taktirde ‘feminizm nedir’ öğrenmiş olacaksınız. Şimdi gelelim “bence” feminizm nedir?
Kelime anlamı olarak feminizme “kadın haklarının savunulması” diyebiliriz. Bayanlar arasındaki anlamına bakarsak, “erkeklere karşı kendini ezdirmeme” denilebilir. Eğer işlevdeki anlamına bakarsak tam olarak “erkek ne yaparsa ben de yaparım” demektir. Peki, bu doğru mu sizce? Son söylediğimi kabul etmeyebilirsiniz, ama bence tam olarak bu. Sadece kadınların haklarını korumak adına doğmuş bir görüşün bugün ki karşılığı bu malesef… Söz de feministler ve savundukları feminizm adlı görüşlerini size şöyle bir kaç cümle de açıklayayım. “Erkek küfür ederse ben de ederim, erkek kızlara yaklaşırsa ben de erkeklere yaklaşırım, şunu onlar yaparsa bunu da ben yaparım, onlar yapıyorsa ben de yaparım”. Kadınlar bile kendi aralarında kendilerini ikiye ayırırken, kalkıp sözde hak savunması adı altında ‘yapıyorsa yaparım’ anlayışı açıkçası bana göre çok saçma bir savaş. Öyle bir hayat çizdiler ki bizlere her şeyimizi erkeklerle kıyaslar olduk. Biz bir birey, bir insan olmanın ötesinde bizimle aynı kulvarda koşmayan kişilerle yarışmaya koyulduk. İşin en komik yanı ise onların bile hakkı olmadığı halde halk arasındaki iki üç inanışa veya da dayatmaya yanlış olduğunu söylemek yerine bizim de hakkımızdır dedik. Yani sırf ‘bay’ dan geliyor diye ‘bayan’ kelimesini bile kabul etmezken tamamen erkek olduk. Hani kendimizi ezdirmeyeceğiz ya… Ben de yanlış feminizm anlayışının mağdurlarındanım. Deli gibi erkekler yapmasın etmesin, onlar şöyleyse biz de böyleyiz, banane vs. gibi cümlelerle zamanımı harcadım. Taa ki kimliğimdeki ‘dini inanç’ kısmında yazan ‘islam’ın mantığını çözene kadar. Peki bu ne demek? Bu şu demek. İslam bize kadın ve erkek eşitliğini vakti zamanı geldiğinde çoktan getirmiş zaten, sadece biz anlamak istememişiz. Çünkü biz eşitliği günlük hayatta yapılan işlerle kıyaslıyoruz. Asıl eşitlik; Allah`a kul olmanın, ibadetin, duanın, suçun ve cezanın, yani kulluğun, hürmet ve saygınlığın eşitliğidir. Diğer yönlerden tabi ki de kadın ve erkek eşit değildir. En temel de fiziki güç ve duygusal güç karşılaştırıldığında bunu açık bir şekilde görüyoruz.
Diğer yandan tesettür ile kadını saklama, kapatma düşüncesi.  Allah tesettürü göndermiş ve farz kılmış, bunu yaparken de erkek bakmasın sakla kendini aklını karıştırma erkeğin dememiş, sen narin ve hassas değerli bir zatsın. Sen, kendine helal seçtiğin erkek dışında kimsenin gözleri ile seni rahatsız etmesine izin verme demiş. Çünkü ortak düşüncemiz olduğunu düşünüyorum ki, hiçbir erkeğin biz izin vermediğimiz sürece bizim tek bir tel saçımıza dahi bakma, dokunma hakkı yoktur. Aslında bu açıdan bakınca Allah bize özellikle 21.yy’ın en büyük probleminin hakkını feminizm ya da hukuk ortaya çıkmadan vermiş. Biz erkeklerle farklı kulvarlardayız. Öncelikle bunu kabul etmeliyiz. Kendimizi onlarla aynı kulvara koyup, ta ilkokul sıralarındaki çocuklara dahi bu gereksiz hırsı yüklememeliyiz. Biz kimsek hakkıyla o kişi olmalıyız.
Feminizm denilince evet ben güçlü bir ‘bayanım’ kendimi asla ezdirmemeliyim, haklarımı korumalıyım gibi geliyor olabilir. Çok hoş ve çok doğru ben de katılıyorum, fakat savunacağımız düşünce ne kadar gerçekten ileri sürdüğü görünüşü savunuyor ona bakmalı.
Şuan feminizmin desteklediği en temel düşünce cinsellikte eşitlik. Yani haram olan cinsellikteki eşitlik. Açıkcası bu bana iki yönlü saçma geliyor. Hem haramı ortadan kaldırmak yerine bir haram daha işlemeye meyillendiriliyor insanlar, hem de ikinci sınıf kadın kategorisi oluşturuluyor. Yani o kadınların hakkı yok, onlar sadece bu eşitliği sağlayacak bir araç diyorlar. Kadını kurtarmıyorlar, kendi isteklerine kavuşmak için başka kadınları harcıyor, erkeklere kurban ediyorlar.
Bir diğeri ise kapalı açık konusu. Açık bir bayan kapalı bir bayanı cahil görüp kocasına kendini ezdirmemesi için öğüt veriyor ya da onunla muhattap dahi olmuyor. Bir yerlere gelmişse kapalı bir bayan, altında bir şeyler aranıyor. En garibi de yakın zamanda yaşadığımız kadınların kapalı olarak kurumlara alınmaması döneminde, açık bir bayanın kapalı bir bayanın örtüsünden tutup dışarıya atmaya çalışması. Hani kadınlar üstündü, korunmalıydı, hakları vardı. Bu açılardan bakınca erkeklere gerek yok kadın kadının hakkına tecavüz ediyor zaten…
Şimdi ben şunu sormak istiyorum. Tüm bunlar yaşanırken neredeydi feminizm savunucuları?
Evet artık feminizm islamında desteklediği, kadına hakkını veren bir görüş değil. Yukarıda da dediğim gibi feminizm, kendi zevklerine ulaşma yolunda diğer kadınları kendine basamak edinmiş, kadınlar arasında dahi ayrım yapan bir görüş artık.
Eğer biz illa feminizmi savunacaksak şöyle bir hatırlatma yapmak istiyorum.
Allah’ın ayaklarının altına cenneti verdiği bir zatın şu geçici dünya da kimseyle yarışmaya ihtiyacı yoktur, olmamalıdır da. Selam ve dua ile…

0 yorum
12.12.17


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?