Mis Kokunun Sırları

Bilim adamları son olarak elde ettikleri buluşa göre; gül kokusu gibi güzel kokuları koklamak, beyindeki hafıza merkezini canlandırmakta ve insana daha güçlü bir hafızaya sahip olmayı kazandırmada yardımcı olmaktadır. Uykuya yatmadan önce güzel bir koku koklamak, insanın gündüzleri öğrendiği şeylerin hafızada sabit kalmasına yardımcı olur. Allah ne yücedir. Allah resulü (s.a.v.) güzel kokunun önemine işaret ederek şöyle buyurmuştur: “ Bana, dünyanızdan kadınlar ile güzel koku sevdirildi ve namaz, gözümün nuru kılındı”. (Hadisi Taberani rivayet etmiştir).
Güzel kokunun eşler arasındaki muhabbeti artırdığı hatta bazı özel kokuların etkisinin yüksek olduğunu uzmanlar bize açıklıyor.
Bunlara örnek verecek olursak; 
Tarçın;
Güney Hindistan ve Sri Lanka’ya özgü bu baharat kadınların eşlerinin aklını başından almada en etkili kokular arasında yer alıyor. afrodizyak özelliğiyle biliniyor. Tarçınlı parfümler kadınların eşlerini etkilemek için kullandıkları yüz yıllardır süre gelen bir gelenekdir.
Vanilya;
Vanilya pek çok kadın parfümünde bulunan bir maddedir. Bu bitki yenildiğinde, içildiğinde veya parfüm olarak kullanıldığında kadınların kocalarını etkilemek için kullandığı eski çağlarda sıkça görülürmüş.
Lavanta;
Lavanta kokusu evlerimizde genellikle yumuşatıcılardan kaynaklı duyulur. Ancak lavantanın erkekleri cezbeden kokusu pek bilinmez. Yatağın altına konulmuş bir tutam lavanta yeni evlilerin tutkularını harekete geçirmek için kullanılır.

1 yorum
05.12.17


Yorumlar (1 Yorum)

  • Lavantayi ben de farkettim lavanta kolonyası vardı bir defa elime sürdüm eşim ilk defa ne güzel kokuyorsun dedi hiçbir parfümü farketmezdi halbuki ben de onu kullanmaya başladım hem fiyati uygun hem parfüm kadar zararlı değil

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?