Kıskançlıktan Çatlıyorum

Derman abla kendi halinde okuluna gidip gelen bir genç kızım.  Baktığın zaman sakin sessiz bir halim var. Fakat içimde fırtınalar kopuyor adeta. Sevdiğim bir arkadaşım benden daha iyi anlaştığı başka bir arkadaşı olduğu zaman inanılmaz bir kıskançlık duygusuna kapılıyorum ve kendimi kaybedecek kadar onları ayırma planları içinde olduğumu farkediyorum. Biliyorum bu doğru değil ama bunu düşünmeden yapamıyorum. Bunun çok acısını yaşadım. Arkadaşlarım arasına nifak tohumu ektim onları birbirine düşürdüm. Onlar acı çektikçe ben anlıkda olsa mutlu oluyorum, ama yaptığımın kötü olduğunu bunun günah olduğunu kalbim aklıma getirdiği an pişmanlıkların en büyüğünü yaşıyorum. Tabi zaman içinde çevremdeki arkadaşlarım geçte olsa enin sonunda farkediyorlar, benim bu kötü halimi uzaklaşıyorlar. Sonrasında yalnızlık, kalbi olarak vicdan acısı ve sürekli kendimi suçlama hali içinde kaybolmak. Derman abla ben kötü bir insanmıyım gerçekten?
Rumuz;  KISKANÇ
Sevgili kızım kıskançlık her insanın fıtratında olan bir duygudur. Öncelikle insani bir duygu olarak görmek gerekiyor. Burda önemli olan kontrolsüz kıskançlık haline dönüştürmemek.
Mümkün olduğu kadar kıskançlık duygusunu uyutmak, uyandığı vakitlerde  sadece kendi ruhumuza ve bedenimize  iyi gelecek olan ilmi kıskançlığa yönlendirmek,  besleneceği kısmı hayra çevirmek.
Aklımıza ve kalbimize kıskançlık duygusu geldiğinde onu itinayla geri göndermek ve bu düşünceye asla prim vermemek lazım.
Zaman içinde bu tutum artık bu düşüncenin seni rahatsız etmemesine sebep olacaktır.
Allah korusun eğer kıskançlık fırtınasına kapılıp gidersen arkadaşların ve çevren dışında birde sağlığından olursun.
Kötü insanım diyebilmen için yaptıklarından huzursuz olmaman gerekir. Nifak ve kötü davranışlarına bahaneler bulup vicdanını kandırman lazım. Zira toplumda nice böyle kötü insanlar kitlesi var. Oysa sen yaptığın yanlışın farkındasın ve çareler arıyorsun. Bunu hissediyor olman değişimin sinyalleri. Umutsuzluk içinde sakın olma. Allah’a dua ile yönel ve tevbe hali içinde  toparlanıp acilen birde bu pencerede bakıp üzerinde ısrarla, azimle dur lütfen bak gör Rabbimin izniyle muzdarip olduğun bu kötü ahlakdan kurtuluvermişsin.
Selam ve dua ile.

0 yorum
02.12.17


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?