Çocuklara Yönelik Akıllı Saatler Tehlike Yaratıyor

Almanya, çocuklara özel hazırlanan akıllı saatleri yasakladı.

Gelişmekte olan giyilebilir teknolojiler kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlarken, dikkatli kullanılmadığında güvenlik sorunlarıyla da karşı karşıya kalınabiliyor. Bu durumun en önemli örneği ise çocuklara yönelik hazırlanan akıllı saatler.

Ailelerin çocuklarına kolaylıkla ulaşması ve anlık olarak bilgi sahibi olmasını sağlamak gibi masum bir amaçla üretilen çocuk akıllı saatleri, zayıf güvenlikleri sebebiyle büyük tehlike oluşturuyor. Zira içinde GPS bulunan çocuk saatlerine, kötü niyetli kişiler sızıp çocuğun o anki konumunu öğrenebiliyorlar.

Giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti alanlarındaki yönetmeliklerin iyileştirilmesi gerektiği savunulurken, Almanya bu cihazları yasaklamakla kalmayıp, hali hazırda kullananların cihazlarını yok etmesini istedi. Üretici firmalar ise güncelleme ile güvenlik önlemlerini artırdıklarını iddia ettiler.

Çocuğun konumunun anlık olarak yabancılar tarafından tespit edilebilmesini sağlayan güvenlik açıkları, affedilir gibi değil. Bu noktada yönetmeliklerin ve sertifikaların önemi hayli artıyor. Belli güvenlik sertifikalarını almayı başaramayan nesnelerin interneti ürünlerinin, diğer ülkelerde de yasaklanması mümkün.

tecnopat

0 yorum
27.11.17


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?