Anneler Bebeğiniz Sizi İzliyor

Sevgili anneler! Hepimize ayna tutacak bir araştırma ile baş başayız…

ABD’de yapılan yeni bir araştırma bebeklerin giriştikleri işleri tamamlamayı ebeveynlerini izleyerek öğrendiklerini; zorluklardan yılmayan ebeveynlerin farkına varmadan çocuklarına da aynısını öğretmekte olduğunu gösterdi.

Ev işlerini sonuçlanmadan bırakmak sandığınızdan daha zararlı olabilir. Ebeveynler bebeklerin kendilerini basit işleri tamamlarken ya da yarıda bırakırken de izlediklerinin farkında olmalı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) yürütülen bir araştırma, 15 aylık bebeklerin bile ebeveynlerinin bu konudaki alışkanlıklarını örnek aldıklarını gösterdi.

Zorluk karşısında yılmayan yetişkinleri gözleyen bebekler, kendileri zorlu bir görevle karşı karşıya karşısında kaldıklarında daha ısrarcı oluyorlar.

Okul çağındaki çocuklar için bu tür bir ilişkinin varlığı öteden beri biliniyordu. Science dergisinde yayınlanan yeni çalışma, 15 aylık bebeklerin de zorluk karşısındaki tavır gibi soyut bir konuyu gözlem yoluyla anlayıp öğrendiğini gösteriyor.

Deneyde araştırmacılar bebekleri üç gruba ayırmışlar ve bunların kavanoz kapağı açmak ya da bir anahtarlıktaki oyuncağı çıkarmak gibi basit görevleri yerine getiren yetişkinleri izlemesini sağlamışlar.

İlk gruptaki yetişkinler uzun bir çabanın ardından görevi yerine getirirken ikinci gruptakiler on saniye içerisinde görevi yerine getirmiş. Kontrol grubu olan üçüncü grup bebeğe herhangi bir gösteri yapılmamış.

Araştırmacılar daha sonra bebekleri düğmesi devre dışı bırakılmış bir müzik kutusuna yönlendirilmişler. Çaba gösterip başarılı olan yetişkinleri izleyen birinci gruptaki bebekler, çaba göstermeden başarılı olan yetişkinleri izleyen ikinci gruptakilerden ve kontrol grubundakilerden daha uzun süre çabalamış.

Maryland Üniversitesinde öğretim üyesi olan Lucas Butler, araştırmanın bebeklikteki ısrarcılığın basitçe bir kişilik özelliği olmayıp toplumsal bağlam içerisinde şekillendiğini gösterdiğini söylüyor. Butler’a göre, bu salt bir taklit sorunu da değil. Bebekler sıkı çalışmanın sonuç verdiği gibi daha genel çıkarımlar da yapıyorlar.

Kaynak: Science

Not: Edindiğimiz bu bilgiler doğrultusunda çocuklarımızdan beklediğimiz azimli olma veya başarıda ısrarcı olma gibi davranışları biz kendi hayatımızda ne kadar uyguluyoruz?

Lütfen tüm bu soruları kendinize sorun ve cevaplarınızı bekliyor olacağız.

0 yorum
04.10.17


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?